ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9018655
*
nr 901 8655
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 58
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juni 2014
kl 18:44:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/6 17:32:19
1
100 kr
29/6 14:33:59
2
250 kr
29/6 15:58:06
1
200 kr
30/6 09:43:59
2
Vinnande bud
30/6 18:08:57
3
300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 901 8655
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 58
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/6 17:32:19 | 1 | 100 kr |
29/6 14:33:59 | 2 | 250 kr |
29/6 15:58:06 | 1 | 200 kr |
30/6 09:43:59 | 2 | Vinnande bud |
30/6 18:08:57 | 3 | 300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02